Vychází z liberální filozofie, nejde však o klasický laissez faire, tedy pojetí, v němž je role státu zúžena jen na minimální zajištění veřejných statků. V ordoliberalismu má stát aktivnější postavení: má vytvářet a prosazovat institucionální a právní řád nezbytný pro fungování svobodných trhů, protože takový řád se spontánně sám nevytvoří ani dlouhodobě neudrží. Kořeny ordoliberalismu sahají do Německa na konec 30. let 20. století.