V medicíně jde o poruchu činnosti žláz s vnitřní sekrecí, při níž je narušena tvorba nebo uvolňování hormonů do vnitřního prostředí těla a vzniká hormonální nerovnováha. Výraz vychází z předpony dys- ve smyslu porucha a z řeckého krinein, tedy vylučovat.