Metaforické označení pro subjektivní dojem, že kontakt a komunikace s některými lidmi člověka výrazně unavuje a vyčerpává, jako by mu „brali“ energii a narušovali jeho tělesnou, psychickou i sociální pohodu, někdy se uvádí také jako energetické upírství.