V psychiatrii jde o dystymii, tedy chronickou poruchu nálady s dlouhodobě přetrvávajícím sklíčením, únavou a zhoršenou schopností prožívat potěšení. Bývá méně nápadná než těžká deprese, ale dokáže výrazně zhoršit každodenní fungování. Termín se odvozuje z řeckého dys- a thymos a naznačuje poruchu duševního ladění.
V tělesné medicíně může označovat také narušenou činnost brzlíku u dětí, kdy thymus nepracuje správně a tím se může zhoršit zrání některých imunitních buněk. Důsledkem pak může být oslabená obranyschopnost a častější infekce.